BARBER

Men's Style

BARBER

Vitajte vo svete mužov. Vytvorili sme pre vás špeciálne miesto, určené iba pre vás. “chalani” to nazývajú aj “zašívareň”. U nás sa môžete zrelaxovať v čisto pánskom prostredí, pri šálke dobrej kávy, čaju alebo aj niečoho “ostrejšieho”.

Naše #femalebarber – holičky vám ústretovo poradia aký typ účesu zvoliť a čo s porastom na tvári. Špecializujeme sa na pánske strihy rôzneho druhu od “head shave” /vyholená hlava/ cez biznis klasiku až po extravagantné kreácie ako je “kreslenie”ornamentov  vo vlasoch.Odborne vyškolený tím vám ochotne skráti a upraví vlasy, upraví bradu, fúzy, obočie, chĺpky v nose i ušiach. Pokiaľ sa holíte dohladka, žiadny problém. Shavetka je náš kamarát. Klasickým spôsobom vás aj oholíme. Pokiaľ si radi vychutnávate relax, nechajte sa “ukecať” na masáž tváre a masáž hlavy. Možno vás pri návšteve prekvapí umývanie hlavy- v predklone. Takto je zabezpečené maximálne umytie odstrihnutých vlasov ako z krku tak i z tváre… takže už žiadne svrbenie po návšteve holiča.

Používame značkové produkty JOICO, americký CLUBMAN, talianske PRORASO a obľúbené produkty DRK SOAP COMPANY, KENT.. . Naše holičstvo je vybavené “armádou” zastrihávačov značky WAHL a MOSER.

Not all girls are sugar and everything nice,

SOME OF US ARE BARBERS

 

 

14543281582607

12417975_1072507602781521_9095652906318748412_n
Foto: LSZ Photography, Model: Igor Fech

 

 

Holenie a úprava brady

History

VÝZNAM ÚPRAVY TVÁRE  A POSTAVENIE V SPOLOČNOSTI

 

 

V praveku nebol veľký výber holiacich nástrojov. Predpokladá sa, že najprv sa muži neholili, ale pomocou rôznych nástrojov chlpy vytrhávali. Prvé objavené britvy boli kremencové čepele, datované do roku 30 000 pred Kristom. Kremenec mal extrémne ostré hrany, vhodné na holenie. Takéto britvy však dlho nevydržali, keďže kremenec sa rýchlo tupil. Nasledoval objav kovových britiev. Približne pred 5000 rokmi sa rožšírili medené britvy v regiónoch blízko Egypta a Indie.

 Egypt

V rannom Egypte si muži nechávali rásť dlhé brady a vlasy. Králi si spriadali brady do vrkočov a posýpali ich zlatým prachom. Niektorí Egyptskí muži si dokonca nechávali narásť parádne fúzy.

Láska k mužnému a prírodnému ochlpeniu im nevydržala dlho. Vlasy a brada sa postupne stali symbolom zvieracích pudov človeka. Preto, aby sa Egyptskí muži stali civilizovanými, začali si odstraňovať vlasy, ochlpenie tváre a dokonca i tela. Vytrhávalo sa obočie i mihalnice. Bohatí Egyptskí muži si často najímali holičov, ktorí žili s nimi v jednom dome a starali sa, aby mali každý deň hladkú pokožku tváre. Menej vplyvní Egypťania chodili k miestnemu holičovi, aby im oholil tvár i vlasy každý deň.

Holenie bolo natoľko dôležité, že králi mali vlastné, drahými kameňmi vykladané holiace nástroje. Samozrejme sa neholili sami, ale mali vlastného holiča. Keď kráľ zomrel, pochovali ho aj s jeho holiacimi nástrojmi a aj s holičom, aby mohol kráľ byť denne oholený aj v posmrtnom živote.

egyptianshaving

 

Staroveké Grécko a holenie

Starovekí Gréci obľubovali brady. Pre nich bola brada symbolom mužnosti a múdrosti. Grécki chlapci si nemohli strihať vlasy, až kým im nezačala rásť brada.

Strihanie brady iného muža bolo vážnym prečinom a bolo pokutované Niekedy za takýto prečin mohla byť daná osoba i uväznená. Byť bez brady sa považovalo za potupu, takže oholenie sa používalo ako trest. Napríklad Sparťania odrezali mužovi polovicu brady, aby poukázali na jeho zbabelosť v boji.

Nosenie brady vyšlo z módy až za čias Alexandra Veľkého. Alexander Veľký bol zodpovedný za tento nový trend, keďže bol posadnutý holením. Zvyčajne sa holil aj počas vojny a nedovolil, aby ho niekto videl ísť neoholeného do bitky.

11-alexander-velky-relief-1

Staroveký Rím a holenie

Aby sa odlíšili od ich Gréckych bratrancov, Rimania sa holili nahladko. Vplyvní Rímski muži mali vlastných holičov. Veľa Rimanov však začínalo deň u holiča, ktorý ich holil s rímskou britvou. Bola zo železa a rýchlo korodovala a otupovala sa, takže väčšina zákazníkov bola často porezaná. Rímski holiči na rez používali upokojujúce náplaste z parfumovaných mastí a pavúčích sietí namáčaných v oleji a octe. Napriek nebezpečenstvu u holičov bolo stále dosť ľudí, keďže boli holiči vynikajúcimi zdrojmi pletiek a noviniek.

thumbs_nuz-britva-stredni-dobra-bronzova romanshaver

Holenie a Staroveké Germánske kmene

Na hranici starovekého Ríma žili barbarské kmene, ktoré sa pýšili jednými z najdivokejších brád v histórii ľudstva. Zväčša oholení starovekí Rimania sa ich brád jednak báli, jednak nimi boli fascinovaní.

skyti

Moderná história holenia

Holenie sa od stredoveku o poznanie vylepšilo. V ranných rokoch 19. storočia bola obľúbená rovná holiaca britva. Trochu sa podobala vreckovému nožíku, čepeľ sa skladala do rúčky. Takýto holiaci nástroj potreboval veľa údržby a zručnosti, preto bol neskôr nahradený jednoduchšími holiacimi strojčekmi. Vznikli jednorázové žiletky, ktoré sa neostrili a preto si získali veľkú obľubu.

Zato vďačíme pánovi menom King Camp Gillette. V roku 1895 dostal pán Gilette nápad vyrábať jednorázové britvy. Trvalo 6 rokov, kým sa jeho nápad zrealizoval a v roku 1903 Gillette Safety Razor Company začalo vyróbu v južnom Bostone. Odvtedy predaj neustále stúpal, počas 1. svetovej vojny dostali „žiletky“ všetky ozbrojené sily. Do konca vojny bolo distribuovaných 3,5 milióna britiev a 32 miliónov čepelí, a tým pádom bol celý národ konvertovaný na Gillette Safety Razor, čiže „žiletky“.

razorpatent

Za posledných pár storočí sa holenie dostalo do modernej podoby. Masový predaj holiacich produktov explodoval za posledné polstoročie, hlavne vďaka vplyvu médií. Napríklad ženy si začali holiť podpazušie v 1915, po reklamnej kampani ukazujúcej oholené podpažie. Najprv šokujúce, neskôr sa trend chytil a trvá až do dnešných dní vo väčšine západných krajín.

Zdroje:

 

http://inventors.about.com/library/inventors/blrazor.htm

http://protiprudu.org

http://archeoweb.cz

http://beo.sk

http://nosco.blogspot.sk/2007/04/history-of-shaving.html

http://weirdfacts.com/fun-facts-a-stuff/3279-facts-and-history-of-shaving.html

http://ellakozmetik.sk

http://artofmanliness.com/2012/06/07/shaving-rituals/